Betona kopšanas rekomendācijas
Betona kopšana cietēšanas laikā
Betona apkopes pasākumi, to ilgums un biežums ir jāatzīmē betona darbu žurnālā.
- Optimālākie laika apstākļi betona cietēšanai: gaisa temperatūra +20C° un mitrums 90-100%. Betonēšanas darbus temperatūrā, kas zemāka par +5 C°, neveic. Ja gaisa temperatūra jau pēc betona ieklāšanas nokrīt zem+5 C° grādiem, tad betona mitrināšanu neveic.
- Betona kopšanu ir jāuzsāk tūlīt pēc tā ieliešanas un pirms tas iegūst 70 – 75% no savas stiprības. Svaiga betona kopšana novērš nekontrolētu priekšlaicīgu žūšanu, aizsargā pret temperatūras svārstībām, ķīmiskiem un mehāniskiem bojājumiem, samazina saraušanos un nodrošina izturību. Veicot betona mitrināšanu kopšanas laikā, samazinās temperatūras un saraušanās plaisu iespējamība. Betoniem uz lēnām cietējoša cementa bāzes kopšanas ilgumam jābūt vismaz 14 dienas, parastajam portlandcementam – 7 dienas, ātri sacietējošam cementam – 2 līdz 3 dienas. Kopšanas ilgums tiek palielināts, ja laiks ir karsts un sauss.
- Betona apkope siltajā sezonā jāuzsāk ne vēlāk, kā pēc 10 – 12 stundām pēc betona ieliešanas. Ja laiks ir ļoti karsts un/vai vējains, betona virsmu ir jāsāk mitrināt ar ūdeni jau pēc 2 – 3 stundām pēc ieliešanas. Svaigi ieklātais betons ne tikai ir jāmitrin, bet arī jāaizsargā no lietus erozijas, atmosfēras iedarbības, vibrācijas un deformācijas – to var izdarīt, pārklājot to ar zāģu skaidām, rupju audeklu, matētu plēvi, smiltīm vai izbūvējot nojumi.
- Betona mitrināša ir jāveic ar tīru ūdeni, to izsmidzinot. Nav pieļaujama svaigi uzklāta betona liešana ar spēcīgu ūdens strūklu – tas var izskalot vai bojāt svaigi ieklāto betonu. Betona mitrināšanas darbi ir jāveic sistemātiski, īpašu uzmanību pievēršot salaidumu vietām, mezgliem, stūriem un malām, kas žūst vissātrāk, kā arī jāmitrina pats veidnis, taču nav pieļaujama klājuma appludināšana. Lietainā laikā uz betona seguma uzkrātais liekais mitrums ir jānoņem, jo liekais ūdens arī var novest pie izturības samazināšanās.
- Dienas un nakts laistīšanas biežumam jānodrošina, lai betons vienmēr būtu mitrs. Karstā, vējainā laikā betonu nepieciešams laistīt ar ūdeni vismaz ik pēc 1,5 – 2 stundām, mākoņainā laikā – pēc 3 stundām un vismaz divas līdz trīs reizes naktī. Pēc veidņu noņemšanas ir jālaista betons arī tajās vietās, kur tika noņemti veidņi.
- Pēc betona mitrināšanas pabeigšanas vēlams vēl vismaz aptuveni 4 dienas nenoņemt pārklājošos materiālus. Tā var nodrošināties pret pārāk ātru betona izžūšanu.
- Cilvēku staigāšana pa betona konstrukcijām, kā arī sastatņu un veidņu uzstādīšana uz tām ir atļauta ne agrāk kā betons ir sasniedzis izturību 15 kgf/cm2.
Betona vibrēšana
Vibrācijas ilgums vienā punktā ir atkarīgs no vibratora veida un betona maisījuma tehnoloģiskajām īpašībām. Jo mazāks ir sablīvētā maisījuma kustīgums, jo ilgāks ir tā vibrācijas blīvēšanas laiks. Jāatceras, ka, ja vibrācijas ilgums nav pietiekams, maisījums būs nepietiekami sablīvēts, tādējādi betons būs porains un sliktas kvalitātes. Savukārt pārāk ilgstoša vibrācija noved pie maisījuma noslāņošanās un betona kvalitātes pasliktināšanās. Katrā atsevišķā gadījumā empīriskā veidā tiek noteikts optimālais vibrācijas ilgums. Iekšējiem vibratoriem tas ir aptuveni 20-50 sekundes.Vibrācijas blīvēšanas pakāpi nosaka vizuāli.
Galvenās pietiekamas vibrācijas sablīvēšanas pazīmes ir:
- betona maisījuma nosēšanās pārtraukšana,
- cementa piena parādīšanās uz tā virsmas,
- gaisa burbuļu izdalīšanās pārtraukšana.
- Labākai saķerei starp atsevišķiem betona slāņiem, vibrators tiek daļēji iegremdēts iepriekš ieklātajā slānī. Betona masas vibrācijas blīvēšanas beigās, lai izvairītos no tukšumu parādīšanās, vibrators tiek lēnām izvilkts, to neizslēdzot, un tiek pārlikts jaunā vietā. Attālumam starp pozīcijām nevajadzētu pārsniegt pusotru vibratora rādiusu, un vibrācijas zonām vajadzētu pārklāties. Diapazons ir atkarīgs no betona maisījuma mobilitātes un vibratoru veida.
- Lai iegūtu augstas kvalitātes betonu, nepieciešams veikt maisījuma vibrācijas blīvēšanu stūros, pie sienām, vietās ar blīvi izvietotu armatūru, konstrukcijas mezglos. Lai nesabojātu betona saķeri ar armatūru vai iegremdētām detaļām, neuzstādiet uz tām vibratorus.
- Betonu blīvējot ar vibrolatām, lata pārklājas par 10 – 15 cm. Ar vibrolatu apstrādāto slāņu biezums ir 25 – 30 cm; darba ilgums vienā pozīcijā no 20 līdz 60 sekundēm. Vibrācijas beigas nosaka vizuāli, līdzīgi, kā iegremdētajam vibratoram. Vibrolatu nav ieteicams lēnām vilkt pāri betona virsmai, jo ir grūti kontrolēt vibrācijas blīvēšanas kvalitāti. Vibrācijas blīvēšanas procesā vibrolata lēnām tiek pārvietota pa īpašām vadotnēm, kas novietotas gar betonējamā laukuma malām.

